Video ve znakovém jazyce: zapnuto

Zobrazovat nápovědu u textů: vypnuto

3. Příprava na pracovní pohovor

(kapitola je součástí příručky pro osoby se sluchovým postižením)

Má o vás zaměstnavatel zájem? Gratulujeme!

Pečlivě se na pohovor připravte:

  • vyberte vhodné oblečení (raději více formální, např. se nehodí džíny, kraťasy nebo tílko bez rukávů)
  • zjistěte si, kde má zaměstnavatel (firma, organizace) adresu, a jak se k němu nejlépe dostanete
  • podívejte se na www stránky firmy nebo organizace, kam se hlásíte (udělejte si poznámky, výpisky, abyste na pohovoru věděli, co vše přesně organizace dělá)
  • naplánujte si cestu tak, abyste měli rezervu a byli na místě včas o něco dříve, pokud se něco stane mimořádného (např. si zlomíte na cestě nohu), napište SMS, že přijdete pozdě (o kolik minut), nebo že nemůžete přijít a stručně z jakého důvodu
  • vezměte si s sebou vytištěný životopis a motivační dopis (je to jen pro vás pro jistotu)
  • napište si otázky, na které byste se chtěli budoucího zaměstnavatele zeptat
  • předem si procvičte odpovědi na otázky, na které se zaměstnavatelé na pohovoru nejčastěji ptají

Na co se zaměstnavatelé často ptají

Proč chcete pracovat právě u nás?
Proč jste odešel z bývalé práce?
Povězte nám něco o sobě.
Jak byste se popsal?
Jakou máte povahu?
Jaké jsou vaše koníčky?
Jaké máte předchozí pracovní zkušenosti? Byl/a jste někde na praxi?
Co se vám v předchozí praxi nejvíce povedlo? Co se vám naopak nepovedlo a proč?
Proč chcete měnit práci?
Jaká je vaše finanční představa? Jakou máte představu o platu?
Kdy můžete nastoupit?

Doporučujeme:
Doma si zkuste odpovědět před zrcadlem, pracovním konzultantem nebo kamarádem na tyto otázky, potom při pohovoru budete odpovídat plynule.
Odpovídejte popravdě, co všechno umíte (je potřeba umět říct, co umím, v čem jsem šikovný, co mi jde, ale i co mi nejde). Usmívejte se.
Nemluvte negativně o předchozí práci.
Nepomlouvejte bývalé kolegy a nadřízené.
Buďte věcní.

Na co byste se měli zeptat vy

Často se zaměstnavatel zeptá: Máte nějaké otázky na nás? Mějte vždy nějaké připravené. Ptejte se jen na to, co opravdu nevíte, co nebylo v inzerátu, co nejde zjistit z webových stránek. Například:

Jaká bude přesně moje náplň práce?
Jak bude vypadat můj pracovní den?
Kolik lidí bude v našem týmu?
Jaký typ smlouvy budu mít?
Je to smlouva na dobu určitou, nebo neurčitou?
Jaký bude můj plat za měsíc?
Bude můj plat jiný ve zkušební době a po zkušební době nebo stejný?
Jaké jsou u vás zaměstnanecké výhody (možnost stravování atd.)?

Nezapomeňte si zajistit tlumočníka, pokud jste neslyšící a používáte český znakový jazyk.

Pozor:

  • některé organizace mají několik pohovorů, jeden je úvodní a pak následují další
  • některé organizace mohou chtít udělat pohovor online (Skype), domluvte si proto podmínky, aby pro vás bylo technicky možné zajistit tlumočení
  • někdy můžete dostat během přijímacího řízení krátký úkol, podle kterého zaměstnavatel zjistí, zda se na práci hodíte

Předchozí kapitola  Zpět na obsah  Další kapitola